Pierwsze ekologiczne zabawki – zrób to sam

Nie musisz wydawać majatku na zabawki edukacyjne dla dzieci. Wystarczy uruchomić wyobraźnię. Mozesz zrobić taką zabawkę własnoręcznie.

Dzieci zaczynają się interesować zabawkami dopiero około 2-3 miesiąca. Jednak żadna, nawet najdroższa edukacyjna zabawka nie zastąpi czasu, spędzonego na wspólnej zabawie z mamą i tatą. To właśnie oni, poprzez zabawę, najlepiej pomagają zdobywać dziecku nowe umiejętności, kształtować ciekawość świata, rozwijać zmysły. Najlepszą zabawką jest twarz ukochanej mamy czy taty, ich ręce, a później także własne rączki i nóżki. Wiele radości dostarczą też zabawki wykonane własnoręcznie. Są proste, niedrogie i dostępne dla każdego!

Pierwsze obrazki

Potrzebne:
Biały karton A4
Nietoksyczne farby lub kredki dla dzieci
Taśma klejąca

Karton przetnij na pół. Do zrobienia pojedynczych obrazków wykorzystaj połówki kartonu. Namaluj na nim czarną i czerwoną farbą różne wzory – równoległe paski, kropki, fale, figury geometryczne, proste kształty (np. kwiatek, domek, wazon, samochód). Powieś te obrazki nad łóżeczkiem lub przy przewijaku, tak, aby dziecko mogło na nie patrzeć. Zmieniaj ich ułożenie co jakiś czas. Przez pierwsze tygodnie dziecko słabo widzi. Zwraca jednak uwagę na kontrasty, zwłaszcza czerni i bieli oraz żywe kolory – czerwony, żółty, pomarańczowy

papierowe zabawki 150x150 Pierwsze ekologiczne zabawki   zrób to sam

 

 
Harmonijka

Łatwo wykonać również harmonijkę z takimi obrazkami. Z kartonu wytnij pasy o szerokości 20 cm. Sklej je taśmą tak, aby miały długość 1 m. Zegnij je co 20 cm tak, aby powstała harmonijka. Na harmonijce po obu stronach namaluj różne wzory i obrazki. Zabawkę włóż dziecku do łóżeczka, tak aby mogło na nią patrzeć lub połóż obok niego na podłodze.

Wirujący ślimak

Potrzebne:

Biały karton formatu A3

Nietoksyczne farby lub kredki dla dzieci
Sznurek
Nożyczki

Karton obetnij tak, aby powstał kwadrat. Narysuj na nim dużą spiralę. Na spirali namaluj różnokolorowymi farbami lub kredkami paski, fale, kropki i inne proste kształty. Wytnij spiralę wzdłuż narysowanej linii. Przymocuj sznurek i powieś nad łóżeczkiem dziecka lub w innym miejscu, w którym dziecko często leży.
Mobil

Potrzebne:

dwie cienkie bambusowe tyczki (dł. ok 40 cm)
karton
papier kolorowy
nietoksyczne farby lub kredki dla dzieci
kolorowe wstążeczka
stara płyta CD
igła z nitka
nożyczki
klej
sznurek

Tyczki skrzyżuj i zwiąż mocno sznurkiem. Z kartonu wytnij gwiazdy, kołka i kwadraty o różnej wielkości. Pokoloruj je i połącz je, przeciągając przez środki igłę z nitką. Z papieru kolorowego zrób kilka figurek origami. Na skrzyżowaniu tyczek przymocuj płytę CD, do ramion papierowe zabawki i wstążeczki. Przymocuj mobil nad łóżeczkiem lub miejscem, gdzie dziecko często leży (na tyle wysoko, żeby nie dało rady go ściągnąć).
Mata edukacyjna

Potrzebne:

ścinki różnych materiałów
kawałek celofanu lub innej szeleszczącej folii
kawałek cienkiej gąbki lub polar o wymiarach maty
kawałek sztruksu, dżinsu lub innego sztywniejszego materiału o wymiarach maty
igła i nitka lub maszyna do szycia

Z różnych ścinków materiałów możesz uszyć najprostszą matę edukacyjną. Dobrze, jeżeli materiały będą miały różną fakturę, wzory i żywe kolory.

Materiały potnij na równe kwadraty. Zszyj je razem, tworząc patchworkową matę. Zrób szelestki: z pozostałych ścinków (najlepszy do tego jest cienki materiał) wytnij różne kształty Zszyj po dwa, wszywając do środka kawałek szeleszczącej folii. Utnij nadmiar folii. Szelestki przyszyj do gotowej maty. Po lewej stronie gotowej maty przyszyj cienką gąbkę lub polar i kawałek sztywniejszego materiału. Dzięki temu zabawka będzie izolować dziecko od zimna i nie będzie się zwijać.

Matę możesz komponować w zależności od potrzeb, wyobraźni i wieku dziecka.

Kilka pomysłów na jej uatrakcyjnienie:

Duży drewniany guzik i pętla z grubego sznurka
Piszczyk ze starej zabawki, wszyty do maty.
Mały okrągły dzwoneczek (wszyty między dwa kawałki materiału)
Mała maskotka lub pluszowa grzechotka doszyta do gumki (gumka może być obszyta kolorowym materiałem)
Kieszonka z gęstej siateczki
Aplikacje

mama idziecko2 150x150 Pierwsze ekologiczne zabawki   zrób to sam
Kolorowa butelka

Potrzebne:

Małe plastikowe butelki po napojach (0,5 lub 0,7 l)

Kolorowe ziarna (groch, fasola, kasza, ryż)

Kawałki kolorowych słomek

Małe kolorowe spinki-żabki do włosów

Kolorowe guziki

Woda

To bardzo prosta i atrakcyjna dla dzieci zabawka. Najlepsze są niewielkie butelki o ciekawej fakturze. Butelkę wyszoruj dobrze wodą i mydłem. Usuń etykiety. Wlej do środka wodę i wsyp różne drobne przedmioty w zależności od inwencji i wyobraźni. Pamiętaj, żeby dobrze ją zakręcić.
Ketchupowe obrazki

Potrzebne:

Dwie przezroczyste torebki o różnej wielkości z zamknięciem strunowym

Keczup lub musztarda
Kolorowy obrazek

Do mniejszej torebki wlej trochę keczupu lub musztardy. Zamknij szczelnie, usuwając z niej powietrze. Torebkę z keczupem włóż do większej, takiej samej. Wsuń do nie kolorowy obrazek i zamknij, usuwając jak najwięcej powietrza. Przesuwając keczup palcem dziecko odsłania obrazek.

pixel Pierwsze ekologiczne zabawki   zrób to sam

Related Posts

Dodaj komentarz